9 Etkili Sosyal Kanıt Stratejisi

1.Referansların Gücünden Yararlanın

Kullanıcılar bir hizmetten, bir üründen yararlanmadan önce kendinden önceki kullanıcılar ne yaşamış, memnun kalmış mı, o deneyimi nasıl aktarıyor gibi pek çok noktaya dikkat ediyor. Önceki kullanıcıların referanslarına göre o hizmeti almaya ya da almamaya karar veriyoruz. Mesela bizi mutlu edecek bir tatil deneyimi yaşamak istiyoruz. Bunun için araştırmalar yapıyoruz, kullanıcıların yaptığı referanslara bakarak tatil planımızı oluşturuyoruz. Herkesin memnun kaldığı, çok iyi hizmet aldığı için öve öve bitiremediği o oteli tercih ediyoruz. Yani kullanıcılar sizden çok iyi hizmet alırsa sizin hakkınızda çok iyi şeyler söyleyecek. Bu da yeni gelecek potansiyel müşterilere merhaba demek oluyor.

2. Yüksek Değerlendirmeler Potansiyel Müşteriye Merhaba Demektir

Kullanıcılar yüksek puanlı yıldızlardan, derecelerden çok etkileniyor. Bu dereceler ne kadar yüksek olursa tercih edilme şansı da o kadar artıyor.Yıldız derecelendirme sistemiyle yeri geliyor Trendyol’dan kazak seçerken, yeri geliyor Storytel’den kitap seçerken karşılaşıyoruz. Karşılaşıyor ve çok etkileniyoruz. Diyelim ki kazak almak istiyoruz. Karşımıza tam da bizim tarzımız olan bir kazak çıkıyor. “Benim mavi eteğimle çok yakışır bu kazak” düşüncesi aklımızdan geçtiği sırada kazağın yıldız derecesine bakıyoruz. 2.4 yıldız derecesini görür görmez vazgeçiyor ve başka kazaklara bakmaya başlıyoruz.

3. Rozetleri Kullanarak Profesyonelliğinizi Vurgulayın

Bu sosyal kanıt türü; rozetler, mühürler, sertifikalar gibi farklı isimlerle anılıyor. Rozetler potansiyel yeni müşterilerin gözünde şirketin saygınlığı artırır. Potansiyel yeni müşteriler, şirketin sitesinde gezerken kendini daha güvenli ve rahat hissediyor. “Hıımm dijital pazarlama alanında da rozetleri var baya başarılı bir yer burası” düşüncesi eşliğinde siteden hizmet alma planları kuruyor.

4. Influencerların Arkasındaki Kitlenin Gücünden Yararlanın

Influencerların üzerimizde çok büyük bir etkisi var. Onları çok seviyoruz, onların sahip olduklarına sahip olmak istiyoruz ve onları taklit etmeye bayılıyoruz. O çok sevdiğimiz influencera çok yakışan o mont bizde de olsa harika olmaz mı? Ya da o influencerda gördüğümüz siyah botlar bize de çok yakışır aslında değil mi? Bu soruları biz kendimize sorarken markalar da bu duruma bayılıyor. Bu duruma bayılan markalar sosyal medyada sponsorlu içerikler olarak bol bol karşımıza çıkıyor.

5. Medya’nın Gücünü Kullanın

Şirketler kendilerine medyada yer veren onlardan bahseden haber medyasına kendi sitelerinde atıfta bulunuyor. Bir şirketin sitesine girdiğimizde karşımıza basında biz, medyada biz başlıkları çıkıyor. Bizlere medyada karşımıza nasıl çıktıklarını gösteriyor ve bizleri etkiliyorlar.

6. Müşterilerinizi Sergileyerek Profesyonelliğiniz Vurgulayın

Pek çok şirket sayfasında hizmet sağladığı müşterilerinin logolarına yer veriyor. Şirketin pek çok büyük, ilgili ve heyecan verici müşteriyle çalıştığını görmek bizleri heyecanlandırıyor. Biz de o şirketten hizmet almak için, o müşteri logolarının arasına kendi logomuzu eklemek için can atıyoruz.

7. Çok Vakit Geçirilen Sosyal Medyanın Gücünü Gözler Önüne Serin

Her zaman popüler olan ilgi görür. Web sitelerinde içinde karşımıza çıkan entegre edilmiş sosyal medya eklentileri de ürüne daha çok inanmamızı sağlıyor. Ürün sayfalarında sosyal medya hesaplarını kaç kişinin takip ettiğini gösteren araçlara bakıp bizler de takip etmek istiyoruz.

8. Abone Sayılarını Göstererek  Kalabalıkların Gücünden Yararlanın

Kalabalıklara hakimseniz yeni kullanıcı adaylarının karşısına bunu çıkararak onları etkileyebilirsiniz çünkü kalabalıkla uyum içinde olmaktan memnunuz bu bize konfor alanı sağlıyor. Telefonumuza Storytel indirmeden önce 10 milyondan daha fazla kişinin bu uygulamayı telefonuna indirdiğini görüp “demek başarılı uygulama yoksa neden bu kadar kişi indirsin ki?” diyoruz. 4.3 yıldız puanı olduğunu da görünce parmağımız hemen yükle butonuna gidiyor.

9. Sosyal Bağları Kullanarak Tanıdıkların Gücünü Kullanın

‘Bu sayfayı Duygu (sosyal medyada sürekli etkileşim halinde olduğunuz arkadaşınız) ve 189 kişi beğendi, sen niye hala beğenmiyorsun hadi beğen hemen!’ butonlarıyla sosyal medyada sık sık karşılaşıyoruz. Hatta Sena ve beğenen diğer arkadaşlarımızın profil fotoğraflarını da görünce daha da bir etkileniyoruz.

Leave a Reply