Markanız Neden 2024’te Gaming Influencerlarına Yatırım Yapmalı?

Günümüzde, mobil veya bilgisayar cihazlarında oyun oynamayan birini bulmak oldukça nadirdir. Her geçen gün gelişen oyun sektörü genç ve yaşlı tüketiciler arasında son derece popüler. Bu sebeple, oyun influencerlarına yatırım yapma, markaların 2024’te dikkate alması gereken en önemli trendlerden biri olarak karşımıza çıkar.

Bu yazımızda gaming influencerlarına yatırım yapmanın neden mantıklı olduğunu ve bu influencerların markanız için en uygun şekilde nasıl kullanılabileceğini anlatıyoruz.

Gaming Influencerları Pazarlaması Neden Popüler?

Oyun endüstrisi, eğlence sektörünü hızla ele geçiriyor ve durmak bilmiyor. Her geçen gün büyüyen oyun sektöründe açıklanan istatistikler, markaların 2024’te neden oyun influencerı pazarlamasına yatırım yapması gerektiğini ikna edici bir şekilde açıklıyor.

Oyun oynamanın çocukların eğlencesi ya da yetişkinlerin boş zaman hobisi olduğu günler geride kaldı. Oyun, her yıl milyarlarca dolar kazandıran gelişen bir endüstridir. Türkiye’de, yetişkin kişilerin yüzde 79’unun mobil oyun oynadığı bağımsız araştırma şirketi Global Web Index’te açıklanmıştır. 2023 yılının dataları Türkiye’de bulunan tüm internet kullanıcılarının %84’ünün en az bir akıll cihaz ile mobil oyun oynadığını göstermektedir.

Markanıza getirebileceği farkındalık ve görünürlük açısından düşünecek olursak, uygulama içi reklamların ötesine geçmek ve oyun influencerları pazarlamasına odaklanmak büyük bir yatırım getirisi vaat etmektedir.

Oyun Influencerları İçin Etkili Platformlar

Markanızı tanıtmak için gaming influencerlar ile iş birliği yapmayı düşündüğünüzde, bir sonraki adım onları nerede bulabileceğinizi bilmektir.

Gaming influencerları dünyanın dört bir yanında bağlantı kurmak için farklı platformları kullanıyorlar, en popüler platformlar ise Twitch ve YouTube. Ayrıca, tanıtımlar ve ağ oluşturma amacıyla Instagram ve Twitter gibi sosyal medya hesapları da kullanmaktadırlar. Bu platformları düzenli olarak takip etmek, uygun adayları belirlemek için sosyal medyada oyuncuları araştırmak, markanız için doğru kişileri bulmanın harika bir yoludur.

Gaming Influencerlar ile Twitch İş Birliği Nasıl Yapılır?

Twitch 2011 yılında kurulan ve 2014 yılında Amazon tarafından yaklaşık 1 milyar dolara satın alınan bir platformdur. Platform, oyuncuların birbirleriyle yarışırken ekranlarından canlı yayın yaparak çevrimiçi bir oyun topluluğu oluşturulmasına olanak tanır.

Twitch içerisinde yayın açan gaming influencer, izleyicilerinin belirli bir sohbet odası aracılığıyla onlarla etkileşime girmesini sağlar. Her ay 2 milyondan fazla tekil ziyaretçisiyle Twitch, video oyunlarında lider platformdur. Gaming influencerlar; bağışlar, reklam yerleşimleri, ücretli abonelikler, sponsorluklar vb. ile markalarla iş birliği gerçekleştirir ve gelir elde eder.

Gaming Influencerlar ile Youtube İş Birliği Nasıl Yapılır?

Google, 2015 yılında YouTube Gaming’in oluşturulduğunu duyurarak aylık yaklaşık 300.000 farklı ziyaretçiyi bir araya getirdi. YouTube’a benzer bir platform olmasına rağmen, canlı video oyunu yayınlarına odaklanarak tasarlanan bu platform gaming influencerlar ve markaları bir araya getirdi. Son dönemde Youtube platformu üzerinden yayınladıkları videolarla takipçileriyle buluşan gaming influencerlar; ürün yerleştirme, tanıtım, reklam yerleşimi gibi yöntemler ile iş birliklerini gerçekleştirebiliyor.

Oyun endüstrisinin yarattığı büyük gelir, bu eğlence türünü tercih eden insan sayısı ve oyuncuların demografisi göz önüne alındığında, pazarlamacıların 2024’te oyun sektörüne yönelmesi gerekiyor. Bugünün Y ve Z kuşağı dünyasında, markanızın büyük kazançlar elde etmesine yardımcı olacak en etkili oyun influencerları pazarlama stratejisini belirlemek oldukça önemli. Markanızın profesyonel bir gaming influencerı ile iş birliği yapması için bizimle iletişime geçin.

Leave a Reply